Фосфати, ПАР, хлор – вплив на здоров’я людини та екологію.

Століття науково-технічного прогресу відзначилось появою великої кількості побутових миючих засобів: для прання, для миття посуду та прибирання помешкання.  Вони полегшують життя кожної людини, особливо тих хто через свою зайнятість на має багато часу на прибирання чи миття посуду.  Кожен хоче щоб одяг був чистий та мав приємний запах лимону чи морської хвилі.  Але, на превеликий жаль, мало хто замислювався над тим, яку велику ціну ми за це платимо. Ця ціна – це наше здоров’я, здоров’я наших дітей, близьких та «здоров’я» нашої планети.

Сучасні дешеві миючі засоби та засоби для прання -  це коктейль хімічних сполук, назви яких пересічній людині ні про що не говорять: поверхнево-активні речовини (ПАР), фосфати, хлор, оксиди азоту, вуглекислий газ, формальдегід, фенол, аміак, ензими, відбілювачі, абразивні речовини, ароматизатори і це не повний перелік… Навіть більшість «ДИТЯЧИХ» пральних та миючих засобів, які представлені в супермаркетах містять фосфати та агресивні ПАР. При цьому дуже мало доступної інформації про шкоду конкретних компонентів. У цій статті ми наведемо інформацію тільки про деякі з них.

ПАР (поверхнево-активні речовини) – це речовини, що змінюють поверхневий натяг рідин, жирів. В миючих та пральних засобах використовується з метою покращення миючих властивостей. В дешевих засобах використовуються, як правило агресивні та дешеві ПАР. При контакті з шкірою людини може викликати алергії, дерматит, розчиняє жири на поверхні шкіри (тим самим порушуючи ліпідний баланс шкіри) та призводить до її сухості. З поверхні погано змиваються та можуть потрапляти до організму людини, викликаючи захворювання печінки, нирок, мозку, алергії. Є дані про те, що ПАР можуть сприяти виникненню онкологічних захворювань.

Фосфати – використовуються в більшості дешевих пральних та миючих засобах, у тому числі у так званих «ДИТЯЧИХ». У пральних порошках вони виконують функцію пом’якшення води та утворення піни. Що до впливу на здоров’я людини, фосфати посилюють здатність проходити ПАР через шкіру людини та потрапляти в кров. Можуть сприяти виникненню онкологічних та дерматологічних захворювань. У Канаді довели, що понад 10%  захворювань новонароджених, пов’язують з використанням матері, під час виношування дитини, миючих та пральних засобів, що містять фосфати. Потрапляючи у водойми, фосфати сприяють розмноженню синьо-зелених водоростей, які руйнують екосистему річок. При цьому руйнуються фосфати дуже довго. Мало хто знає, що у 2001 році Україна через цю причину була на межі екологічної катастрофи. Майже усі цивілізовані країни світу, на сьогоднішній день, заборонили повністю використання фосфатів у миючих засобах або звели їх використання до мінімуму (2-7 % у Європі при використанні в Україні на рівні 22%). Фосфати заборонили використовувати навіть у таких країнах, як Гонконг, Тайланд, Корея.

Хлор – використовується для дезінфекції. Він дуже легко випаровується у помешканні та потрапляє у інші кімнати. Призводить до захворювань серцево-судинної системи (атеросклероз, гіпертонія), легеневої системи, може викликати анемію та онкологію. Міститься в більшості засобів для миття ванної кімнати, туалету.

У Дніпропетровському хіміко-техтологічному інституті дослідили, що для того щоб змити всі залишки таких засобів, як «Фейрі» чи «Гала» потрібно від 30 до 90 разів змити водою посуд, а пересічні люди, що використовують звичайні засоби для миття, з’їдають за рік до 250 гр. миючого засобу.

Дана стаття має на меті на залякати вас, ми не прихильники того, щоб повністю відмовитись від використання засобів для миття, прання та догляду за помешканням. На щастя, сьогодні є чимало виробників якісної, не шкідливої для здоров’я та довкілля побутової «хімії» без хімії, які здатні задовольнити потреби тих людей, що дбають про своє здоров’я, та здоров’я своєї родини. Більшість з них виготовляються на основі рослинних мил та інших компонентів натурального походження (лимонна кислота, сода, оцет, спирт та ін.), в якості ПАР часто використовуються рослинні цукри та білкові сполуки, силікати,  які є безпечними для людини та довкілля. Звісно, такі засоби можуть коштувати дорожче від пересічних засобів, та пам’ятайте: ваше здоров’я та здоров’я вашої родини -  безцінне.